Hasičská soutěž okresu Klatovy proběhla tradičně tříkolovým vyřazovacím způsobem. Na všech úrovních se jí zúčastnilo celkem 222 družstev ze 196 sborů.

Soutěž okrsku Velhartice pořádal v tomto roce opět Sbor dobrovolných hasičů Nemilkov. V soutěži mužů se kromě postupu do vyřazovacího kola bojovalo již podruhé o putovní pohár Starosty obce Velhartice. Ten byl od loňského roku v ržení našeho sboru. Do vlastní soutěže se přihlásila družstva mužů všech sborů okrsku. SDH Chotěšov a Pích byly mezi muži zastoupeny dvěma družstvy. Do soutěže žen se přihlásila družstva SDH Milínov a Pích. V letošním roce došlo ke změnám v pravidlech okrskových soutěží. Jednou ze změn bylo i to, že z okrskových soutěží postupují do vyřazovacích kol vždy 3 první družstva z pořadí. Proto po přenechání jednoho postupového místa naším sborem a jednoho místa sborem Chotěšov, postoupila do vyřazovacího kola v Malé Vísce z našeho okrsku družstva SDH Pích, Chotěšov a Nemilkov. Výsledky soutěže jsou shrnuty v přiložené tabulce. Kromě mužů obhájila loňské prvenství i naše děvčata.

Ve finále v Klatovech jsme se dočkali historického úspěchu. Díky družstvu žen ve složení M. Gehartová, J. Chalupská, J. Chroustová, V. Kolářová, J. Kopelentová, J. Kulíková a J. Michálková, zdobilo jméno našeho sboru příčku nejvyšší. S Časem útoku 42,63 s a sedmivteřinovým náskokem před dalším družstvem z Defurových Lažan, dokázaly naše ženy, že jsou ve své kategorii na okrese nejlepší. Družstvu mužů se tentokrát nedařilo.Svůj příděl smůly si vybrali právě ve finále a tak jsme se pro tentokrát museli spokojit se 17. místem.

Pošumavská hasičská liga sdružuje v roce 2002 v rámci okresu celkem 10 soutěží požárních útoků, z toho dvě v kategorii požární sport. Účast v osmi těchto soutěžích nás vynesla v celkovém bodovém součtu na 7. místo v mužích a 6. místo v ženách. Ligy se zúčastnilo 56 mužských a 21 ženských družstev.

Petrovický fernetový pohár

Kromě účasti na mnoha sportovních kláních, jsme si vyzkoušeli i roli pořadatelskou. Společně s petrovickým hasičským sborem jsme pozvali na druhou srpnovou sobotu všechny okolní sbory na hasičské sportovní odpoledne, pořádané v Petrovicích u koupaliště. Šlo o soutěž v požárních útocích a v duchu cen, které si odtud vítězové odvezli, byla soutěž nazvána "Petrovický fernetový pohár". Své hasičské umění zde předvedlo 12 mužských a 2 ženská družstva. Diváci viděli celkem 28 požárních útoků. V mužské kategorii nejlépe obstáli naši a zvítězili svým nejlepším časem sezóny 34,90 s. I naše ženy se blýskly do té doby jejich nejrychlejším útokem. První místo vybojovaly časem 40,69 s (ten se jim za dva týdny ve Slavošovicích podařilo zlepšit o dalších 19 setin). V závěru byla celá akce zpestřena neobvyklou "pivní disciplinou". Zadání této disciplíny, co možná nejrychleji postupně vypít čtyři lahváče, nejlépe sedlo čtyřce petrovických hasičů. S časem 61 s si odnesli prémii v podobě kartonu plechovek Gambrinus. Prvenství v ženské kategorii pak neuniklo našim hasičkám. Čtyři třetinky dokázali vypít za rovných 34 s. Čas našich mužů 80,43 s nám v pivní štafetě zajistil šesté místo.

Tréninky

Abychom udrželi krok s ostatními hasičskými sbory a obhájili pozice na předních místech v rámci okresu, museli jsme i v letošním roce vše postavit na pravidelných trenincích. Ten první proběhl poslední březnovou neděli na nové cvičební ploše u rybníka a v průběhu sezóny jsme ho ještě 17× zopakovali.

Brigády

Činnost našeho sboru byla v uplynulém roce financována částečně z obecní pokladny a částečně vlastním přičiněním našich členů formou brigád:

• 16.3. 2002 - sázení stromků u Homolků 8:00 - 15:00 h - účast 12 lidí
  • 6.4. 2002 - sázení stromků v Posobicích 8:30 - 16:00 h - účast 13 lidí
  • 1.5. 2002 - úklid lesa v Myslíkovech 9:00 - 16:30 h - účast 13 lidí

Kromě toho byl v rámci bezplatné pomoci obci dne 15.5. 2002 proveden našimi členy nátěr plotu v Hlavňovicích před školou. Brigáda proběhla od 16°° do 20°°h, zúčastnilo se jí 9 lidí.

V průběhu roku bylo také několikrát provedeno sekání trávy na cvičební ploše, okolo hasičárny a celkový úklid okolí.

Elektrifikace hasičárny

Z důvodů nutnosti údržby a oprav požární techniky byla na jaře provedena elektrifikace hasičárny na Píchu. Mezi 2. a 15. květnem jsme se sešli na celkem devíti brigádách. Hrubý výkop pro pokládku kabele byl proveden firmou Matějovic z Kolince. Vše ostatní, tedy ruční dokopání výkopu pokládání kabelu, zahrnutí výkopu, elektroinstalace a dokončovací práce včetně navezení štěrku a zpevnění příjezdové cesty bylo uděláno svépomocí našimi členy. Na této akci bylo odpracováno cca 160 hodin.

Nákup stříkačky Flader

31.8. 2002 byl z příspěvků několika členů zakoupen hasičský veterán, stříkačka Flader vyrobená v roce 1931. Stříkačka byla náhodně objevena naším členem M. Macákem při žních v obci Nebanice okres Cheb a odkoupena od soukromé osoby za částku 1000 Kč. Postupně by mělo dojít k její zprovozuschopnění a uvedení do původního stavu.