adidas nmd r1 primeknit core black adidas nmd xr1 silver boost adidas nmd xr1 silver boost adidas nmd xr1 silver boost adidas nmd xr1 silver boost adidas nmd r2 harvest release date look out for the adidas nmd r2 primeknit future harvest adidas nmd r2 harvest release date adidas nmd r2 harvest release date adidas nmd r2 harvest release date adidas wmns nmd r1 white rose adidas nmd xr1 primeknit core blackcore red adidas eqt cushion adv triple black adidas nmd r2 primeknit black white adidas nmd r2 white grey adidas nmd r2 primeknit black white red adidas nmd r2 primeknit whiteblack available now adidas nmd r2 primeknit white black release date adidas nmd r2 primeknit white black release date adidas nmd r2 primeknit grey white

2003

Hasičská soutěž okresu Klatovy

Hasičská soutěž okresu Klatovy proběhla tradičně tříkolovým vyřazovacím způsobem. Na všech úrovních se jí zúčastnilo celkem 222 družstev ze 196 sborů.

Okrsková soutěž

Prvního kola (31 okrskových soutěží) se v rámci okresu zúčastnilo celkem 226 družstev ze 196 Sborů dobrovolných hasičů.

Soutěž okrsku Velhartice proběhla, jako již tradičně, na hřišti v Nemilkově. kategorii mužů se bojovalo o 3 postupová místa do vyřazovacího kola okresní soutěže a zároveň o putovní pohár starosty obce Velhartice. Soutěže se zúčastnilo 9 družstev mužů a 4 družstva žen, pro které bylo toto klání přípravou na vyřazovací kolo v Žihobcích. Z tabulky výsledků je patrné, že u některých sborů došlo oproti předchozím rokům k podstatnému zlepšení.

Požární útok našich mužů byl patřičně zdramatizován velkým "výpadkem" na levém útočném proudu, kde se povedlo připojit proudnici pouze na jeden zub. Než zareagoval rozdělovač, než se podařilo odpojit a znova připojit proudnici a dokončit nástřik, byl z toho čas 49 vteřin. Nicméně i tento čas nakonec stačil na první místo a protože se nám povedlo zvítězit tři roky po sobě, přešel putovní pohár starosty obce Velhartice do našeho trvalého vlastnictví. Do vyřazovacího kola našeho obvodu v Bystřici se s námi kvalifikovali muži Milínova a Chotěšova.

Na rozdíl od mužů naše ženy nenechaly nic náhodě a s přehledem svoji kategorii vyhrály s náskokem 13 vteřin na druhé ženy z Milínova. Navíc časem 41 sec. byly nejrychlejší v útoku i mezi muži.

 

Vyřazovací soutěže

Druhého kola (vyřazovacích soutěží) se zúčastnilo 79 družstev mužů a 30 družstev žen (ženy ve 2 věkových kategoriích). 

Okresní finále

Hasičská soutěž okresu Klatovy byla ukončena okresním finále ve Sveradicích. Družstvo našich žen obhajovalo 1. místo z loňského roku. Zdařilý útok s časem 43,47 s byl nejrychlejší nejen v naší II. věkové kategorii, ale i v celkovém srovnání všech ženských družstev. Našim ženám se tak podařilo zopakovat loňský úspěch a opět obsadit příčku nejvyšší.

Pošumavská hasičská liga

Náš sbor se zúčastnil v letošním roce pouze dvou závodů Pošumavské hasičské ligy. Při druhém závodě v Janovicích došlo díky rozporuplnému rozhodnutí rozhodčích, ohledně pojistky proti samovolnému odpojení "béčka", k rozpoutání živé diskuze. Sedm družstev mužů (včetně našeho sboru) se odmítlo podvolit výroku rozhodčích a nastoupit s rozdělovačem bez pojistky. Tato družstva nebyla připuštěna ke startu. Následkem těchto událostí a postoje Odborné rady velitelů k celému problému, přerušil náš sbor, spolu s několika dalšími, svoji účast v PHL. Další reakcí na vzniklou situaci pak bylo založení nové soutěže - Šumavské hasičské extraligy.

V celkovém hodnocení PHL pro rok 2003 obsadili naši muži se 7 body 23. místo z celkového počtu 55 družstev (účast v jedné z deseti soutěží PHL). Naše ženy se umístily s 16 body na 11. místě z celkového počtu 22 družstev (účast na dvou závodech z deseti).

Odchod z PHL a vznik Šumavské hasičské extraligy

Janovice nad Úhlavou - 12. 7. 2003

V pořadí druhá soutěž v "klasice" letošní Pošumavské hasičské ligy v Janovicích nad Úhlavou měla nečekaně dramatický vývoj. Rozhodčí neumožnili našemu družstvu žen nastoupit k útoku s rozdělovačem opatřeným bezpečnostní pojistkou proti samovolnému odpojení "béčka", zatímco u předešlých družstev a v předcházejících soutěžích toto nechávali bez povšimnutí. Naše ženy absolvovaly útok s vypůjčeným rozdělovačem avšak výrok rozhodčích odstartoval velkou vlnu kritiky. Dlouhodobá absence jednoznačných pravidel respektujících vývoj hasičských soutěží měla již v minulosti za následek spoustu zbytečných konfliktů. Nečekaná změna postoje rozhodčích k pojistce na rozdělovači uprostřed soutěže a uprostřed hasičské soutěžní sezóny byla tou pověstnou poslední kapkou. Celkem sedm družstev mužů - Víteň, Slavošovice, Pích, Hoštice, Strážov, Zdebořice a Bílenice - demonstrativně odmítlo výměnu rozdělovače i za cenu nepřipuštění na start. Jejich postoj byl odměněn hlasitým potleskem. Na neregulérnost soutěže v závěru upozornila vrácením pohárů i tři vítězná družstva žen - Víteň, Bílenice a Pích.


Zasedání Odborné rady velitelů okresu Klatovy - 16. 7. 2003

Odborné radě velitelů okresu Klatovy byl před jejich zasedáním 16.7. předán dopis prezentující postoj družstev, kterým nebyl v Janovicích nad Úhlavou umožněn start s pojistkou na rozdělovači. V dopise jsou zmíněna bezpečnostní hlediska hovořící pro používání pojistek. Jsou zde zmíněny i dva případy úrazu při soutěžích, z toho jeden smrtelný. Dopis má sloužit jako podklad při rozhodování Odborné rady velitelů o používání pojistek při soutěžích.

Odborná rada velitelů okresu Klatovy se na svém zasedání odmítavě vyjádřila k používání bezpečnostních pojistek na rozdělovači.


Vznik Šumavské hasičské extraligy

V reakci na rozhodnutí Odborné rady velitelů a na pravidla soutěží PHL, která již dlouhou dobu umožňující různé výklady vedoucí ke zbytečným konfliktům, ochází k jednání sborů odstupujících z PHL o vzniku nové soutěže - Šumavské hasičské extraligy. Ta narychlo vytvořila kalendář soutěží pro sezónu 2003. Celkem se v prvním zkráceném ročníku podařilo uspořádat 5 soutěží (2× ve Strážově, ve Vítni, Slavošovicích a Bílenicích). Postupně byla vytvořena nová pravidla a jako nejvyšší orgán soutěže vznikla Rada ŠHE, do které je každým sborem pořádajícím soutěž ŠHE jmenován jeden zástupce. Úkolem Rady ŠHE je organizace soutěží a provádění změn pravidel reagujících na vývoj hasičských soutěží.


Rada ŠHE

Freiberk Jiří SDH Kocourov
Hofman Lubomír SDH Pích
Kopecký Stanislav SDH Strážov
Paima Zdeněk SDH Bystřice
Šobr Miroslav SDH Bílenice
Turner Vladislav SDH Slavošovice
Valdman Martin SDH Víteň
Vrága Petr SDH Velenovy
Zahálka Tomáš SDH Zdebořice

Šumavská hasičská extraliga (ŠHE)

Účastí na čtyřech z celkových pěti soutěží nově vzniklé ŠHE jsme obsadili v mužské kategorii 12. místo z 24 zúčastněných a v ženské kategorii 5. místo z 8 zúčastněných.

Petrovický pouťový pohár

Stejně jako v loňském roce jsme i letos společně s petrovickými hasiči uspořádali v Petrovicích na koupališti hasičskou soutěž v požárních útocích. Původní název soutěže "Petrovický fernetový pohár" byl změněn na "Petrovický pouťový pohár" a termín byl přesunut na 28. června.

Náši hasiči zde předvedli mimo soutěž útok se stříkačkou FLADER z roku 1931.

Soutěže se letos zúčastnilo celkem 14 mužských a 3 ženská družstva. Mezi muži byli nejrychlejší hasiči ze Strážova (30,21 s), prvenství v ženské kategorii obhájilo naše družstvo žen (43,92 s).  Foto

Tréninky

V tomto roce se naši hasiči sešli na celkem 19-ti trenincích.

Brigády

Účastí na mnoha soutěžích v posledních letech vzrostly nároky na technické vybavení a udržování stávající techniky v provozuschopném stavu. To s sebou přináší i problém s financováním, který jsme i letos řešili formou brigád.

23. března 2003 jsme se sešli při stavbě oplocenky v Myslíkovech pro firmu LESS. Samotnému ohrazení pletivem (cca 380 m) předcházelo vyčištění paseky od ořezaných větví a zhotovení a impregnace sloupů. Od 9°° do 16°° hod zde pracovalo 15 členů SDH.

Renovace stříkačky Flader

První zkušební start historické stříkačky Flader (r.v.1931), zakoupené naším sborem v loňském roce, proběhl 25. června u místního rybníka. Stroj, který byl dlouhou dobu mimo provoz, se podařilo k životu probudit až po generálce zapalování a celkové renovaci stříkačky. Zjištěné nedostatky byly v následujících dnech odstraněny, aby mohla být stříkačka prezentována i před veřejností při různých hasičských akcích. Rekonstrukci stroje provedl V. Hofman ml.

Stroj byl veřejnosti poprvé představen 28. června v Petrovicích u koupaliště jako zajímavé zpestření hasičské soutěže - Petrovického pouťového poháru.

Pošumavské hasičské muzeum ve Stachách

13. července 2003 - den po slavnostním otevření navštívili členové našeho sboru nové Pošumavské hasičské muzeum ve Stachách. Návštěva muzea předčila naše očekávání. Množství exponátů a pečlivost s jakou je technika postupně renovována jistě potěší každého příznivce hasičské historie. Při prohlídce hasičské techniky byla se zástupci muzea projednána možnost vystavení naší stříkačky Flader. Ta byla po vzájemné dohodě nakonec muzeu zapůjčena a od 26.10. 2003 je součástí expozice přenosných stříkaček v prvním patře.

Internetové stránky SDH Pích

13. ledna 2003 byly spuštěny webové stránky našeho sboru. Za 1. rok provozu bylo zaznamenáno cca 1200 návštěv.