Hasičská soutěž okresu Klatovy proběhla tradičně tříkolovým vyřazovacím způsobem. Na všech úrovních se jí zúčastnilo celkem 222 družstev ze 196 sborů.

V rámci okresu proběhlo 31 okrskových soutěží, kterých se zúčastnilo 226 družstev ze 193 sborů. V našem okrsku Velhartice proběhla soutěž 22. května na hřišti v Nemilkově. Družstvu mužů se podařilo s útokem za 38 sa štafetou za 72 s již počtvrté za sebou zvítězit. Tentokrát jsme si odvezli domů zbrusu nový putovní pohár. Družstvo žen obsadilo ve své kategorii 2. místo se ztrátou 1 s na ženy z Milínov.

Do vyřazovacích soutěží postupovala vždy 3 nejlepší družstva z okrskových soutěží. Celkem se zúčastnilo 80 družstev. Vyřazovací kolo pro naše muže proběhlo 12. června v Malé Vísce. Postup do finále nám tentokrát unikl o necelé 2 s. Naši muži skončili na sedmém místě s celkovým časem 110,17 s. Opět se ukázalo jak silná je konkurence v našem obvodu. Útok za 34,26 s a štafeta za 75,91 s by nám v jiných obvodech na postup do finále s přehledem stačily. Naše ženské družstvo si pro suverénní postup do finále dojelo 29. května do Myslíva. Zvítězit se jim podařilo s útokem za 40,06 s.

Do okresního finále postupovalo v každé kategorii 6 nejlepších družstev z každé vyřazovací soutěže. Samotné vyvrcholení hasičské soutěže okresu Klatovy proběhlo 19. června v Klatovech. Družstvo našich žen obhajovalov II. věkové kategorii vítězství z předešlých dvou ročníků. Jak ukázal bezchybný útok, forma byla načasovaná dokonale. Právě zde totiž předvedly naše ženy do té doby svůj nejrychlejší útok za 36,87 s. Stejně jako vloni to byl i letos nejlepší čas v obou věkových kategoriích. Bilance tří vítězství okresního finále za čtyři roky existence tohoto ženského družstva rozhodně není špatná.

Šumavská hasičská extraliga

Náš sbor se v r. 2004 zúčastnil celkem šesti soutěží započítaných do ŠHE. Do těchto soutěží byl poprvé zařazen i Petrovický pouťový pohár, na jehož pořadatelství se podílíme společně s SDH Petrovice. Celkem se ŠHE zúčastnilo 43 mužských a 14 ženských družstev. Nejrychlejší útok sezóny za 26,17 s předvedli v domácím prostředí hasiči Slavošovic. Naše ženy potvrdily výbornou formu a v celkovém hodnocení si vybojovaly prvenství před ženami z Vítně. V mužské kategorii zvítězilo SDH Zdebořice, naši muži obsadili 4. místo.

Petrovický pouťový pohár

V sobotu 3.července uspořádal náš sbor společně s SDH Petrovice 2. ročník soutěže v požárních útocích Petrovický pouťový pohár. Na start se postavilo celkem 24 soutěžních družstev z patnácti sborů.

I přes chvilkové rozmary počasí zde předvedli muži z Vítně 2. nejrychlejší útok sezóny v rámci ŠHE - 27,01 s. V ženské kategorii obhájily prvenství naše ženy. Jejich zatím nejrychlejší čas 35,70 s by v mužské kategorii stačil na 5.místo. Naši muži skončili s časem 37,44 s na místě šestém. Závěr soutěže patřil již tradičně GAMBRINUS štafetě. Nejrychleji se podařilo vypít 4×0,5 l piva borcům z Vítně. Časem 49,47 s potvrdili roli favorita a vykázali tak meziroční zlepšení o více než 2 s. V ženské kategorii to nejrychleji sálo hasičkám z Petrovic. 4 třetinky dokázaly vypít za 26,44 s

Stavba sušáku na hadice

Ve středu 4.srpna byl po předešlé úpravě a natření postaven a zprovozněn sušák na hadice získaný od zaniklého SDH Staňkov. Samotnou stavbu sušáku v blízkosti hasičárny provedl jeřáb Praga V3S firmy František Koloros ze Sušice s pomocí pěti našich členů. Tím byl vyřešen neutěšený stav trvající od 15. května 2003, kdy musel být původní sušák na žádost majitelky soukromého pozemku odstraněn a hadice byly provizorně sušeny v seníku u velitele sboru P. Geharta. Stavbě nového sušáku s pevným základem brání vleklé jednání o odkoupení vhodného pozemku obcí a proto byl sušák postaven bez pevného základu s možností pozdějšího přemístění. Celkem bylo při této akci našimi členy odpracováno 72 hodin.

Z další činnosti sboru 2004

V sobotu 17. ledna se uskutečnila v restauraci U Luhanů výroční členská schůze n ašeho sboru. Schůze se zúčastnilo 23 z celkového počtu 41 členů.

Příprava na soutěžní sezónu byla zahájena v neděli 18. dubna na cvičební ploše u rybníka na Píchu. Celkem se v tomto roce uskutečnilo 13 tréninků.

V roce 2004 bylo odpracováno při údržbě hasičárny a okolí 30 hodin, stejný počet hodin si vyžádala i údržba techniky.

Dále byl v tomto roce provedem sběr železného šrotu, do pokladny sboru tak řibyla částka cca 5 300 Kč.

13. října proběhlo námětové cvičení okrsku. Po vyhlášení poplachu Hasičským záchraným sborem Klatovy byla provedena dálková doprava vody z rybníka v Milínovech ke kravínu v Hlavňovicích. Kromě sborů našeho okrsku se akce zúčastnily i výjezdové sbory z Hartmanic a Kolince.

V průběhu roku se zúčastnily naši členové školení rozhodčích v Sušici a školení velitelů v Nýrsku.

Činnost sboru byla i v letošním roce podpořena firmou Sazom, která uhradila nákup 24 ks. triček s potiskem. Z prostředků obce Hlavňovice byly uhrazeny provozní náklady sboru a 11 ks. pracovních oděvů pro muže.