1960-2000

Založení sboru

Jednotka ČSPO v Píchu byla založena 20.dubna 1960. Byla nově vybavena požární technikou - motorovou stříkačkou PPS 8 s kompletním vybavením z továrny "Národní podnik Vysoké Mýto".

Při založení byla jednotka požárního sboru 15-ti členná

Běloch Jan 1915 Orlov
Forster Adolf 1911 Libětice
Gehart Stanislav 1930 Pích
Janský Jan 1916 Libětice
Klíma Jan 1933 Pích
Kolář Jaroslav 1934 Libětice
Kolář Ludvík 1927 Libětice
Kuthan Josef 1921 Libětice
Matějka Václav 1935 Libětice
Matějka Václav   Libětice
Šebesta Bohuslav 1923 Pích
Šebesta Karel 1924 Libětice
Šperl Antonín 1926 Libětice
Šperl Antonín 1937 Pích
Šperl Josef 1944 Pích

1961 - výstavba požární zbrojnice

V roce 1961 bylo rozhodnuto o stavbě požární zbrojnice. Jelikož nebyl sbor  ustaven jako výjezdový, bylo rozhodnuto, že půjde jen o malou stavbu k  zagarážování stříkačky a uložení požární výstroje. Bylo přihlíženo k tomu, že  v Liběticích jsou důležitější družstevní objekty a v zimním období sem bývá  cesta neprůjezdná. Proto měla být zbrojnice zbudována právě zde u rybníčka,  poblíž domu bratra požárníka J. Jánského. Ten se stavbou nejprve souhlasil,  ale kvůli jeho následnému zamítnutí byla zbrojnice nakonec postavena na Píchu  na místě stodoly rodiny Šimonů, která v roce 1944 vyhořela po zásahu bleskem.  Zbrojnice byla dokončena 20. listopadu 1961 a 26. toho měsíce sem byla z  Libětic, ze stodoly starosty sboru L. Koláře, převezena stříkačka PPS 8.

V prosinci roku 1961 proběhla druhá výroční členská schůze. Jako host se jí  zúčastnil velitel ČSPO Hory Matky Boží František Milfort.

1962 - stavba sušáku na hadice

V květnu roku 1962 byl zhotoven sušák na hadice. Jednalo se o naviják a  jednoduché zavěšení kladky mezi dvěma stromy. Zařízení bylo v provozu do r.  2003 a podaří-li se obci získat vhodný pozemek, bude nahrazeno klasickou  konstrukcí z ocelových trubek.

30. července proběhlo ve spolupráci s JZD společné cvičení Požárních sborů  Milínova, Horního Staňkova a Píchu. Voda byla čerpána dopravním vedením z potoka  v Píchu ke kravínu v Liběticích.

Požáry

1963 - Zvíkov - hořela stodola u Klímů. Požár se rozšířil od ohníčku založeného  dětmi. Zásahu se účastnilo 10 požárních sborů, voda čerpána nebyla, protože  nebyl v blízkosti vodní zdroj. Stodola zhořela rozšíření na okolní budovy  nehrozilo.

1963 - Častonice - 13.listopadu večer kolem 18°°h hořela stodola a stáj Koláře  Ladislava. Požár vznikl od výmlatu (výfuk řezačky). Likvidace požáru se  účastnilo 11 našich členů, kteří byli na místo dopraveni nákladním autem  Praga V3S. Přítomno bylo 19 okolních požárních sborů. Stodola a stáj zhořely,  obytná část byla zachráněna. Naši členové prováděli dozor až do raních hodin.

1967 - Pích - 2. července v 18:30 h vznikl od blesku požár ve stodole u Gehartů.  První hasební zákrok provedli naši členové: Stanislav Gehart, Matěj Hofman,  Antonín Šperl st.(čp.2) a Jan Janský. Jelikož nefungovaly telefony, musely být  ostatní požární jednotky přivolány spojkami. Požár byl zvládnut velmi rychle.

1971 - Kněžice - 5. července hořela kůlna u zámku. Zásahu se zúčastnilo 8 našich  členů.

1971 - Libětice - vznikl požár v Lese v Pahorku. Ten se podařilo uhasit hned v  zárodku, takže nevznikla žádná škoda.

1973 - Hlavňovice - požár stodoly ve dvoře